29 فوریه 2020
فوریه 29, 2020

پاپ اسمیر

0 دیدگاه

آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟

تست پاپ اسمیر ، تست غربالگری سرطان گردن رحم است و از آنجایکه این سرطان معمولا تا مراحل پیشرفته علامت ایجاد نمی کند،  انجام تست غربالگری و تشخیص زودرس بسیار مهم است.

به بانوان توصیه می شود سالانه یک بار این تست را انجام دهند و در صورتی که جواب تست پاپ اسمير در طول سه دوره نرمال بود سپس می تواند هر سه سال یک بار این آزمایش را انجام دهند. ( متخصص زنان )

بانوانی که سن آن ها بیش از 60 سال بوده و در 6 دوره متوالی جواب آزمایش آن ها نرمال بوده است ، می توانند دیگر این آزمایش را انجام ندهند.

انجام آزمایش پاپ اسمير در سه ماهه اول بارداری ، ایرادی ندارد ؛ لازم به ذکر است بانوان بعد از گذشت 8 هفته از زایمان می توانند جهت انجام این تست اقدام کند.

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود ؟

برای انجام آزمایش پاپ اسمير ، پزشک با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم دهانه رحم را باز نگه می دارد و سپس نمونه گیر را درون رحم قرار داده و 360 درجه می چرخاند ؛ بدین ترتیب نمونه های مورد نیاز از رحم و دهانه رحم برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد ؟

آزمایش پاپ اسمير ، به همراه معاینات لگنی انجام می گیرد ، لازم به ذکر است که تست پاپ اسمير بسیار سریع انجام شده و بیماران در حین آن دردی را احساس نمی کنند ؛ اما احتمال احساس درد در حین معاینات لگنی وجود دارد.

آیا دختران باکره نیز می توانند آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند ؟

خیر ، چرا که ورود اسپکولوم به رحم ، سبب آسیب دیدن پرده بکارت می شود.

انجام آزمایش پاپ اسمیر به چه افرادی توصیه می شود ؟

در واقع تمامی بانوان متاهلی که سن آن ها بیش از 18 سال می باشد باید این آزمایش را انجام دهند.

لازم به ذکر است بروز سرطان رحم در بانوان بین 35 الی 45 سال بسیار شایع می باشد ، به همین علت بانوانی که در این رده سنی قرار دارند باید حتما این آزمایش را انجام دهند.

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه و تعرفه های مخصوص به تست پاپ اسمير متغیر می باشد به همین علت توصیه می کنیم برای دریافت هزینه آزمایش پاپ اسمير به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.