ورزش شدید باعث كاهش حافظه مخصوصا در زنان می شود

مطالعات نشان می دهد كه انجام ورزش های پر تحركی مثل دوندگی و یا شنای طول استخر در زنان باعث كاهش حافظه می شود. به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،این در حالی است كه ورزش های ملایم و طولانی مدتی مثل پیاده روی سریع، دو چرخه سواری در سطح جاده باعث ارتقای توان مغز می شود.


با این توصیفات اغلب افراد گمان می كنند كه اگر كمی از چیزی خوب است ، پس زیاد آن بهتر است!!!
اما باید گفت كه در این مورد وضعیت فرق می كند. شاید هم كلا میانه روی در انجام هر كاری بهترین پیشگیری برای پشیمانی در آینده است.
ورزش های سنگین و پرتقلا عبارتند از : شنای طول استخر، ایروبیك، ورزش هایی كه نیاز به ابزار ندارند مانند نرمش و شنای روی زمین(ورزش سوئدی)،دوندگی، بسكت بال، چرخه سواری روی تپه و راكت بال می باشد. ورزش های ملایم عبارتند از پیاده روی سریع، والیبال، گلف، دوچرخه سواری روی زمین هموار، تنیس تفریحی و سافت بال است.
طبق تحقیقی كه صورت گرفته مشخص شده كه اغلب زنانی كه ورزش های سنگین انجام می دهند دچار كاهش عملكرد مغزی می شوند و در تست تمركز و حافظه امتیاز كمتری كسب می كنند.
البته این تحقیق نیاز به بررسی بیشتری دارد تا صحت و سقم آن به درستی مشخص شود. شاید در كنار ورزش های سنگین و پرتقلا ، بعضی از مدل های زندگی نیز وجود دارد كه منجر به بروز این نتیجه ناخواسته می شود. مثلا استرس باعث كاهش عملكرد مغز و حافظه می شود.
با تمام این توصیفات عاقلانه است كه در انجام هر كاری حتی ورزش ، حد تعادل را حفظ كنیم.