مراقبت های بعد از جراحی بینی

همانطور که انتخاب بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک اثر مستقیم در کسب نتیجه موفق و رضایت بخش عمل رینوپلاستی دارد ، مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز می تواند بسیار کمک کننده و تاثیر گذار باشد.

( دکتر امین ادهمی )

فردی که خواستار جراحی بینی خود است پس از انجام عمل زیبایی بینی نزد یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مجرب و متبحر می تواند با رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی دوران نقاهت خود را کوتاه تر کرده و روند بهبودی را سرعت ببخشد.

در مقاله تهیه شده به تشریح مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی پرداخته ایم و با مطالعه این توصیه ها و دقت در رعایت آن ها می توانید به هدف خود نزدیک تر گردید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تورم و کبودی بعد از عمل بینی

بروز ورم و سیاهی دور چشم پس از عمل رینوپلاستی امری اجتناب ناپذیر است اما با رعایت نکات ضروری می توانید به کم شدن و درنهایت برطرف شدن آن ها کمک بسزایی نمایید. کمپرس یخ بر روی این تورم ها و کبودی ها یکی از اقدامات مفید به جهت رفع آن ها می باشد که بهتر است به مدت دو روز با فاصله زمانی هر 20 دقیقه و در حد تحمل، این کار را تکرار کنید.

تغذیه بعد از عمل بینی

این مطلب که تغذیه مناسب و رژیم صحیح غذایی در بهتر سپری شدن دوران نقاهت موثر بوده بر کسی پوشیده نیست. از این رو شما را با تغذیه مناسب پس از جراحی بینی آشنا خواهیم کرد.

همانطور که می دانید فک بالا و بینی با هم ارتباط آناتومیک پیوسته ای دارند بنابراین حرکت محکم و زیاد فک بالا در روز های اول پس از عمل بینی جایز نمی باشد. توصیه می شود به مدت 4 روز پس از عمل رینوپلاستی فقط غذاهای نرم و آبکی مثل سوپ ، فرنی ، پوره ، کمپوت ، آبمیوه و غیره میل نمایید همچنین در نظر داشته باشید غذاها و نوشیدنی ها را به صورت داغ مصرف نکنید.

مورد دیگری که باید در رعایت آن دقت نظر داشته باشید این است که استفاده از نمک را به حداقل برسانید چرا که نمک موجب تشدید ورم می گردد. علاوه بر این برای نوشیدن از نی استفاده نکنید زیرا عمل مکیدن موجب فشار وارد شدن به بینی می شود از این رو بهتر است تا بهبودی بینی خود از نوشیدن با نی خودداری نمایید.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن یک نیاز طبیعی در بدن انسان می باشد. با توجه به آنکه به هنگام خمیازه کشیدن دهان بسیار باز می شود از این رو بینی را نیز درگیر کرده و موجب ایجاد کشیدگی در پوست آن می شود بنابراین توصیه می گردد در زمان خمیازه کشیدن علاوه بر کنترل میزان باز شدگی دهان، دو طرف بینی را با انگشتان دست خود نگاه داشته و مانع از کشیدگی زیاد در آن شوید.

نحوه خندیدن بعد از جراحی بینی

به هنگام خندیدن پره های بینی به اطراف کشیده شده و نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود از این رو معمولا به بیماران پس از انجام عمل بینی توصیه می شود تا زمان بهبود نسوج بینی در موقعیت جدید، از خنده های شدید خودداری نمایند.

عطسه کردن و سرفه کردن بعد از عمل بینی

عطسه کردن و سرفه کردن از اتفاقات غیر ارادی در بدن افراد می باشد. به هنگام بروز این موارد سعی کنید هوا را از دهان خود خارج کنید ، هرچند که عطسه و سرفه در نتیجه کلی جراحی بینی تاثیری ندارد اما اگر فشار شدیدی که به هنگام عطسه کردن و سرفه کردن از ریه ها خارج می گردد از طریق دهان تخلیه نگردد ، از بینی خارج شده و ممکن است باعث جابجایی اسپلینت بینی یا شل شدن آن گردد. درنتیجه به منظور پیشگیری از این اتفاق باید پس از انجام عمل بینی با دهان باز سرفه یا عطسه کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

طرز خوابیدن پس از انجام عمل رینوپلاستی یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. تا یک هفته پس از عمل بینی باید سعی کنید به پشت خوابیده و از تماس بینی با بالش یا زمین جلوگیری کنید. همچنین باید سر خود را از سطح بدن بالاتر نگاه دارید که به منظور انجام این مورد می توانید از دو یا چند بالش کمک بگیرید. اهمیت بالا قرار دادن سر از بدن در این است که مایعات میان بافتی و خونابه ناشی از عمل جراحی تخلیه گردد زیراجمع شدن این خونریزی های زیر پوستی می تواند ورم صورت و بینی فرد را تشدید نماید.

شستشوی بینی بعد از عمل

شستشوی بینی با سرم شستشوی سدیم کلراید یکی دیگر از مهم های مراقبت های بعد از جراحی بینی است. با انجام این کار به صورت روزانه می توانید از گرفتگی بینی و مسدود شدن راه تنفسی خود پیشگیری نمایید. از طرفی با توجه به این که درون بینی از بخیه های جذبی نیز استفاده می شود شستشوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی از بروز عفونت و ایجاد بوی بد در داخل بینی جلوگیری می کند.
دیگر مواردی که جزء مراقبت های بعد از جراحی بینی به حساب می آید و باید تا زمان بهبودی به آن ها توجه داشته باشید به شرح زیر است:

سر خود را به سمت پایین خم نکنید.
از انجام فعالیت های ورزشی و قدرتی بپرهیزید.
اجسام سنگین را بلند نکنید.