14 مارس 2020
مارس 14, 2020

درباره IVF

0 دیدگاه

درباره IVF

از جمله تاثیر گذارترین و پیشرفته ترین تکنیک های تولید مثل و کمک باروری IVF یا لقاح آزمایشگاهی می باشد. این تکنیک در واقع یک نوع تکنولوژی می باشد که طی آن تخمک ها از تخمدان های مادر برداشته شده و سپس با اسپرم پدر پرورش داده می شوند که این امر موجب بارور شدن تخمک خواهد شد. ( متخصص زنان اهواز )

لازم به ذکر است که امکان دارد پزشک متخصص در برخی موارد خاص نطفه را به منظور بارور شدن به یک حامل جایگزین (حامل دیگری غیر از مادر) انتقال دهد.

از IVF برای درمان کدام مشکلات نازایی می توان بهره گرفت ؟
ناباروری توصیف نشده
بانوانی که بیماری اندومتریوز ابتلا داشته باشند.
ناباروی هایی که دلیل آن ها مشخص نیست.
خانم هایی که سنی بیشتر از 40 سال داشته و احتمال باروری شان پایین می باشد.
بانوانی که عملکرد تخمدان های آن ها کاهش یافته است.
زنانی که لوله های فالوپ ( لوله های رحم ) آن ها دچار آسیب دیدگی یا انسداد شده باشد.
خانم هایی که به فیبروئید رحم دچار می باشند.
افرادی که به اختلالات ژنتیکی دچار هستند.
آقایانی که دچار مشکلات ناباروری اعم از تعداد کم اسپرم یا اختلال در شکل اسپرم هستند.

همچنین از این روش می توان در مواردی استفاده کرد که امکان منتقل شدن بیماری های ژنتیکی به فرزند وجود داشته باشد ؛ در این صورت متخصص زنان و زایمان برای اینکه از عدم وجود نارهنجاری های ژنتیکی مطمئن شود ، نطفه ها را در لابراتور بررسی کرده و تحت آزمایش قرار می دهد و در آخر نطفه ای که هیچگونه نقص ژنتیکی نداشته باشد را به منظور باروری بر می گزیند.

در صد موفقیت روش آی وی اف به چه مواردی بستگی دارد ؟

احتمال بارداری یک جنین سالم بعد از انجام این روش به فاکتورهای ذیل بستگی دارد :

سابقه بارداری : احتمال بارداری با IVF برای خانم هایی که قبلاً سابقه بارداری داشته اند بیشتر از سایر خانم ها می باشد.
سن مادر : امکان بارداری جنینی سالم با این روش برای مادرانی با سن پایین تر بیشتر می باشد. در واقع هرچه سن مادر کمتر باشد این روش موفقیت آمیزتر خواهد بود.
دلیل ناباروری : بدیهی است که اگر فرد دارای تخمک نرمال باشد شانس بارداری با این روش برای او بیشتر خواهد بود. به همین سبب خانم هایی با مشکل اندومتریوز شانس بارداری کمتری نسبت به خانم هایی که به ناباروری غیرقابل توصیف دچار هستند خواهند داشت.

سبک زندگی ، وضعیت نطفه منتقل شده ، مصرف داروهای خاص ، استفاده از الکل و مصرف کافئین بیش از حد از دیگر عوامل موثر در این زمینه می باشند.