تفاوت ارتودنسی ثابت و نامرئی

تفاوت ارتودنسی ثابت و نامرئی : بهتر است بدانید که ارتودنسی شامل دو نوع ارتودنسی ثابت و نامرئی می باشد، ارتودنسی ثابت به ارتودنسی گفته می شود که در آن بیمار توانایی خارج کردن دستگاه ارتودنسی از دهان را نداشته باشد، در گویش افراد به ارتودنسی ثابت ، سیم کشی دندان نیز گفته می شود و در آن براکت ها به صورت نگین هایی بر روی دندان نصب می گردد. ( متخصص ارتودنسی کرج )

اینویزیلاین نوعی دستگاه ارتودنسی دندان می باشد که با صورت سفارشی و با استفاده از فناوری رایانه ای برای افراد ساخته می شود، این نوع پلاک های دندانی متحرک بوده و قابلیت خارج کردن از دهان را دارد.

افرادی که از این نوع دستگاه ارتودنسی استفاده می کنند باید به این نکته مهم دقت نمایند که هر سه الی چهار هفته یک بار برای تعویض کردن پلاک دندانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند، ارتودنسی باعث حرکت دندان ها و در نتیجه مرتب شدن آن ها می شود.

ارتودنسی نامرئی جزء ارتودنسی های متحرک می باشد و بیمار هنگام غذا خوردن و مسواک زدن می توانند آن را از دهان خود خارج نمایند.

در رابطه با ارتودنسی ثابت بهتر است بدانید که ارتودنسی به مرور زمان تغییر کرده و معمول ترین نوع دستگاه ارتودنسی ثابت Edgewise می باشد که شامل بند ارتودنسی ، هدگیر، براکت، سیم ارتودنسی ، کش ارتودنسی و غیره می باشد.

مزایای ارتودنسی ثابت
با انجام ارتودنسی ثابت می توان ناهنجاری هایی همچون چرخش دندان، تورفتگی ، بیرون زدگی ، تصحیح زوایه غلط دندان و جا به جایی ریشه را درمان نمود.
با انجام این روش درمانی می توان بیشتر مشکلات دندان ها را حل کرد و نحوه قرار گیری دندان ها بر روی هم نیز درست می شود.
با استفاده از ارتودنسی ثابت می توان به طور همزمان چندین دندان را جا به جا نمود.
با ارتودنسی ثابت دندان ها به صورت دقیق تر مرتب می شوند.
در این روش ارتودنسی ، کنترل بیشتری بر روی سیستم تکیه گاه وجود دارد و حرکت دندان ها راحت تر انجام می شود.
احتمال بازگشت دندان های به حالت قبل خود در ارتودسنی ثابت بسیار کم می باشد.
تفاوت ارتودنسی ثابت و نامرئی
ارتودنسی نامرئی برای رفه ناهنجاری های پیچیده دندانی کاربرد ندارد و معمولا برای اختلالات شدید از ارتودنسی فلزی استفاده می شود.
بریس های فلزی در ارتودنسی ثابت مانند بریس های نامرئی زیبا نیستند اما کاربردی تر هستند.
سرعت بهبود ناهنجاری های دندانی با بریس های فلزی بیشتر می باشد.
به این نکته توجه کنید که فقط یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند بهترین نوع و روش درمانی را برای شما مشخص کند.
انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دارای انواع مختلفی می باشد ، که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

ارتودنسی نامرئی لینگوال
ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف
ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان
ارتودنسی نامرئی بدون سیم
مزایای ارتودنسی نامرئی

براکت های ارتودنسی نامرئی ، به راحتی قابل تشخیص نبوده و این موضوع سبب می شود ، ارتودنسی نامرئی گزینه مناسبی جهت رفع نامرتبی دندان های بزرگسالان و نوجوانان باشد.

کسانی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنند ، می توانند در حین غذا خوردن آن را بردارند ؛ بدین ترتیب آن ها می توانند تمام مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

ارتودنسی نامرئی ، گزینه مناسبی برای افرادی است که علاقه به انجام ورزش های تماسی دارند ؛ چرا که آن ها می توانند در حین انجام ورزش ارتودنسی های خود را خارج کنند.

استفاده از ارتودنسی نامرئی ، سبب صرفه جویی در وقت بیماران می شود ؛ چرا که در این روش دیگر نیاز به مراجعه مداوم به متخصص ارتودنسی نمی باشد و علاوه بر آن جلسات درمانی نیز به سرعت طی می شوند ، زیرا دیگر در این جلسات نیاز به تعویض و سفت کردن سیم ها نمی باشد.

پرسش و پاسخ ارتودنسی
آیا هزینه ارتودنسی نامرئی ، نسبت به ثابت بیشتر می باشد ؟

در اغلب موارد هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی ثابت ، کمی بیشتر است.

آیا دندان ها پس از درمان به وسیله ارتودنسی ، به حالت اولیه خود باز می گردند ؟

خیر ، در صورتی که دوره درمانی ارتودنسی به طور کامل طی شود ، احتمال بازگشت پذیری دندان ها به حالت اولیه خود وجود ندارد.

آیا روش درمانی ارتودنسی ، سبب بروز پوسیدگی در دندان ها می شود ؟

رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران درمانی ارتودنسی ، اهمیت به سزایی پیدا می کند ؛ چرا که عدم رعایت بهداشت دهانی احتمال پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد ، بنابراین می توان گفت در صورت رعایت بهداشت دهان ، احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش نمی یابد.

آیا روش درمانی ارتودنسی دردناک است ؟

احساس کمی درد پس از جایگذاری ارتودنسی ها مسئله ای عادی و طبیعی می باشد ، که به مرور زمان کاهش یافته و بیماران به آن عادت می کنند.

آیا طول درمان با ارتودنسی طولانی است ؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی بسته به شرایط بیماران متفاوت می باشد ، اما این روش به طور میانگین به دو سال زمان نیاز دارد.

مدت زمان ارتودنسی چقدر می باشد؟

برای مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی ثابت حدود 9 الی 24 ماه نیاز است و این مدت با توجه به شدت نامرتبی دندان های بیمار مشخص می شود.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر می باشد؟

هزینه ارتودنسی نامرئی با توجه به دستمزد بهترین متخصص ارتودنسی ، هزینه های معاینه و دستگاه ارتودنسی و غیره تعیین می شود.

دکتر فرزین اصلانی در رابطه با هزینه  ارتودنسی مقاله جامعی تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.